Palilula želi da postane prva zelena opština
U Srbiji se godišnje proizvede oko 900 hiljada tona biorazgradivog otpada koji umesto da se preradi uglavnom završava na deponijama. Pravilnim tehnološkim procesom od biorazgradivog otpada može da se dobije kompost kao prirodno organsko đubrivo, ali i biogas. Primeri dobre prakse predstavljeni su u Regionalnoj privrednoj komori u Nišu, a inicijator okruglog stola o toj temi je Opština Palilula, čiji je cilj da postane prva zelena opština u Srbiji.
Razvijene države odavno imaju kompostane ili bio plinska postrojenja, to su gradili pre, ali znali su i naši stari to napraviti . Seljaci su bio otpad stavljali na krpu pa se sam pretvarao u kompost. U ovom primeru je tehnologija koja om
ogućava jako brzu razgradnju bio otpada. Inače, kada radite na kompostani, brze kompostane to reše za dva meseca, a ovde se dešava da u kraćem vremenu od jednog dana već dobijete materijal koji ima kvalitet poboljšivača tla i da ga možete koristiti. To je prednost ove tehnologije, kaže profesor Viktor Simončič.
Kompanija Komposting iz Smedereva je prva krenula sa proizvodnjom kompastera u Srbiji.
Vlasnik Kompanije Komposting iz Smedereva Predrag Umčević kaže da su oni i proizvođači kompostera i operateri u Srbiji. Poverenje su dobili od velikih kompanija gde se radi tretman industrijskog biootpada, ali se još ne radi u lokalnim samoupravama. Ovaj poziv je samo korak ka tome da se napravi pilot projekat u Nišu.
Naše je želja da sledeći korak bude i u Nišu, našoj Srbiji kako bismo zaštitili i umanjili deponovanje. Ujedno, kompletno bio rezgradivu masu ponovo vratili prirodi, kaže predsednik opštine Palilula Bratislav Vučković.
Podsetimo, Gradska Opština Palilula je u saradnji sa Komunalnom milicijom postavila i kamere na kritičnim tačkama gde se stvaraju divlje deponije, a ponovo u cilju smanjenja otpada i podizanja svesti o zaštiti životne sredine.