STRUJA UBIJA RODE, PROBLEM REŠIV ALI PROCES SPOR (VIDEO)
Samo danas još četiri rode pronađene su na niškom Novom groblju uginule od udara struje. Procenjuje se da čak 60.000 kilometara nisko i srednjenaponskih vodova u Srbiji za ptice predstavlja veliku opasnost, jer tokom leta zakače kablove ili stanu na žice od bandere. Najmasovniji slučaj stradanja belih roda zabeležen je u prethodnih desetak dana baš na području Novog groblja u Nišu, gde je za sada pronađeno dvadesetak sprženih ptica.
Ovo je jedno od gnezda belih roda na Novom groblju u Nišu. Ptice trenutno nisu u njemu jer su u potrazi za hranom na obližnjoj deponiji. Često se odmaraju na kablovima srednjenaponskog voda na ovom delu groblja, zbog čega od strujnog udara i stradaju.
U poslednjih nekoliko dana pronađeno je deset leševa strogo zaštićenih belih roda, nekoliko gačaca i svraka, koje su takođe zaštićene vrste, kažu u Društvu za zaštitu ptica Srbije čiji je predstavnik i danas obišao kritičan potez na groblju.
“Obišli smo i danas teren i ispod jednog stuba smo pronašli još četiri leša, tako da je taj broj sada porastao na 20tak stradalih ptica svih vrsta”, kaže Slobodan Marković iz Društva za zaštitu ptica Srbije.
Broj stradalih ptica sigurno je i veći jer dok se pronađu leševi, psi lutalice kojih ima dosta na Novom groblju raznesu ostatke belih roda.
“ U Srbiji je oko 60.000 km neobezbeđenih niskonaponskih i srednje naponskih vodova koji su nebezbedni za ptice koji je to ogroman problem koji smo mi samo zagrebali”, objašnjava Marković.
Sredinom avgusta 2019. godine zabeležen je najmasovniji slučaj stradanja ptica, u ataru sela Potočac kod Paraćina kada su ornitolozi pronašli 134 leša divljih ptica stradalih od elektrokucije od srednjenaponskog voda. Među njima su bile i 44 bele rode.
Dosta belih roda i drugih ptica stradalo je na istom ovom potezu u proteklim superćelijskim olujama. Pojedine su volonteri Udruženja “Zoo Planet” uspeli da spasu. Među njima je i ova mlada roda koja je imala otvorenu ranu na grudnom košu i zahvaljujući veterinaru Branislavu Petkoviću koji ju je operisao, ona se sada oprovalja u Zoo kutku u Kamenici.
“Ove godine smo imali oko 15 povreda roda zbog nevremena. Mnoge su uginule. Par jedinki je imalo otvorene prelome nogu, krila. Tri nisu preživele, šest su prebačene u Regionalni prihvatni centar u Beogradu. Četiri smo uspeli da spasimo, koje su se oporavile i odletele iz Zoo kutka”, kaže predsednik Udruženja “Zoo Planet” Niš, Dušan Stojanović.
U svetu u područjima gde ima belih roda se radi na njihovoj zaštiti, naročito mladih jedinki jer još nisu sigurne u svoj let. Elektromreža Srbije izlazi u susret i pomaže Društvu za zaštitu životinja da obezbedi staništa roda kojih ima najaviše u Donjem Međurovu. Ovog proleća u ovom selu je bilo čak 50 gnezda na krovovima kuća, banderama i u krošnjama drveća. Rešenje za rode oko Novog groblja postoji.
“Gnezda mogu da se izmeste tokom jeseni i zime kada ptica nema i da se pomere na bezbednije mesto gde će rode na proleće ponovo moći da se gnezde”, kaže Marković.
Rešavanjem problema stradanja ptica na dalekovodima Društvo za zaštitu ptica se bavi u okviru višegodišnjeg evropskog projekta za bezbednu seobu ptica uz Dunav, u sedam zemalja Evropske unije.
Projektom je predviđeno da se mapiraju sva kritična mesta u Srbiji na kojima ptice stradaju i da se izolovanjem stubova stvore bezbedni uslovi za njihova staništa.
Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima grada Niša. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.