петак, април 18

Uloga sudske medicine u istrazi: Priče iza najtežih slučajeva (VIDEO)

0
102

U niškom Zavodu za sudsku medicinu godišnje se obavi oko 600 veštačenja za različita krivična dela, što je tri puta više nego pre 10 godina, kaže direktor Zavoda prof. dr Goran Ilić. Ali, napominje da veliki broj dela ostane neprijavljen. Koliko su podaci veštačenja važni za vođenja istraga moglo se čuti na sastanku Sekcije za sudsku medicine kojem je prisustvovao veliki broj tužilaca iz cele Srbije i lekara specijalista sudske medicine.

Obdukcije nakon najtežih krivičnih dela, pregled povređenih osoba, veštačenje spisa predmeta, dokazivanje očinstva samo su neka veštačenja koja se rade u Zavodu za sudsku medicinu u Nišu. To je jedina ustanova u Srbiji koja se bavi kliničkim pregledima  telesnih povreda žrtava, ali i izvršilaca nasilja. Njihovi nalazi bili su ključni i u istrazi zlodela Malčanskog berberina i ubistva porodice Đokić.

Sećate se slučaja Malčanskog berberina. Mi smo danima dobijali predmete iz tih prostorija gde je taj čovek boravio sa tom devojčicom i utvrđivali biološke tragove i dokazivali da se u tim prostorijama upravo nalazio on i da se nalazila i ona. Naravno, kasnije kada je devojčica došla ovde, pregledali smo je. Dakle, imate situacije da su žrtve mala deca i sve se mora obaviti pod nadzorom pedijatra, psihijatra, nekada i u analgo sedaciji. To nisu prijatni pregledim, ali su detaljni, pažljivo učinjeni, kaže Ilić.

Ja sam prilikom odlaska na uviđaj pozvala kolegu iz sudske medicine. Mi smo odmah znali o koliko tela se radi, kog su pola, zaista profesionalan rad i profesionalno postupanje, kaže viši javni tužilac u Nišu Tatjana Stevanović.

Zavod za sudsku medicinu  pod jednim krovom obuhvata sve forenzičke discipline. Veštačenje telesnih povreda važno je za kvalifikaciju krivičnog dela, a mehanizam nastanka ukazuje na sredstvo upotrebljeno za njihovo nanošenje, što može biti presudno za identifikaciju u slučajevima N.N. izvršilaca.

Imali smo nekoliko situacija prošle i prteprošle godine, poznatih ubistava u Nišu i okolini, gde su dovođene osumnjičene osobe i nalazili smo na telu tih osoba povrede koje su karakteristične za nanošenje povreda za odbranu od napada. Uzimali smo naravno i biloške tragove sa odeće. Uspeli smo da usmerimo istragu da se ne troši vreme. Tu smo imali izuzetne rezultate, i niška policija sa nama i praktično u poslednjih nekoliko godina vi nemate nepoznate izvršioce krivičnih dela, napominje Ilić. 

Poseban fokus na sastanku Sekcije stavljen je na dve teme – “Veštačenje iz oblasti krivičnih dela protiv polne slobode i “Veštačenje telesnih povreda – iskustva iz kliničko-forenzičke ambulante Zavoda” .

Comments are closed.