среда, јануар 22

VOJNA BOLNICA NIŠ OBELEŽAVA 144 GODINE RADA

0
226

Na dan kada je obeleženo 144 godine postojanja i rada Vojne bolnice Niš, delegacija ustanove položila je vence na Spomen piramidu žrtvama pegavog tifusa, koji je podignut 1915. godine, jedinstven spomenik koji su lekari podigli svojim pacijentima, kao i na Spomen ploču povodom sto godina od početka Velikog rata i na bistu dr Vladanu Đorđeviću, osnivaču bolnice i prvom upravniku.

Iz Vojne bolnice Niš i podsećaju na bogatu istoriju ove ustanove:
„Davne 1878. godine, 22. januara Odlukom Vrhovnog štaba srpske vojske, a na predlog načelnika sanitetske službe dr Vladana Đorđevića, osnovana je Velika niška vojna bolnica za 1000 ranjenika. Formiranje i početak rada Vojne bolnice za grad Niš, širu okolinu, i ceo jug Srbije značio je istovremeno začetak organizovane zdravstvene zaštite stanovništva na ovim prostorima. Sve vreme od osnivanja do danas, bolnica je neprekidno zdravstveno zbrinjavala i pripadnike Vojske i građanstvo grada Niša i juga Srbije.
Zahvaljujući lekarima i osoblju Velike niške vojne bolnice nakon tri godine od svog osnivanja formirana je civilna Okružna bolnica u Nišu 1881. godine, današnji Klinički centar Niš, a potom je učestvovala u formiranju Pasterovog zavoda u Nišu 1900 godine.

Danas je Vojna bolnica Niš savremena vojno zdravstvena ustanova Uprave za vojno zdravstvo Ministarstva odbrane, čija je osnovna delatnost sanitetsko zbrinjavanje povređenih i obolelih pripadnika MO i građanstva prevashodno na sekundarnom i delom na tercijalnom nivou
zdravstvene zaštite. Kroz ovaj vid aktivnosti Vojna bolnica Niš godišnje ostvari oko 100.000 pregeleda na nivou primarne zdravstvene zaštite i oko 170.000 specijalističkih pregleda, oko 1 500 hirurških intervencija, oko 3000 pacijenata se leči u stacionarnim uslovima i ostvari se oko 33 000bolničkih dana. Vojna bolnica Niš uradi oko 70 000 raznih laboratorisjkih i drugih analiza i  7 000 radioloških dijagnostičkih procedura. Ovo su samo neki od krupnih pokazatelja rada Vojne bolnice Niš. I to je prva i osnovna misija vojne bolnice.
Osim toga Vojna bolnica Niš ostvaruje i drugu misiju kroz pružanje pomoći građanstvu u vanrednim okolnostima, a koja se ove godine ogledala kroz rad kovid bolnice gde je zbrinuto oko 300 pacijenta u stacionarnim uslovima u dva navrata; kao i treću misiju Vojske Srbije, a to je očuvanje mira u regionu i svetu kroz učešće u multinacionalnim operacijama i mirovnim misijama Ujedinjenih nacija.
Kao se dodaje, bogatstvo Vojne bolnice Niš leži pre svega u ljudima, visoko stručnim i predanim pripadnicima kolektiva vojne bolnice koji svakodnevno dokazuju i na delu iskazuju svoju odanost i predanost plemenitim ciljevima lečenja povređenih i obolelih, koji su im sa puno poverenja
dodeljeni od strane društva.
Svakodnevno, delokrug rada se unapređuje školovanjem kadra, tehnološko-tehničkim opremanjem vojne bolnice i infrastrukturnim unapređenjem uslova smeštaja za bolesnike i svoje osoblje u sklopu materijalnih mogućnosti društva i opredeljenih finansijskih sredstava. Samo da vas podsetim da je u toku izrada projekta za gradnju urgentno prijemnog bloka i nalazi se u završnoj fazi projektovanja. Iskreno se nadam da će u ovoj 2022 godine krenuti i izgranja.

Od 2001. godine kada se VS ponovo vraća na međunarodnu scenu uzimajući u obzir učešće u mirovnim misijama prevashodno Ujedinjenih nacija, a od 2012. godine i misija Evropske unije,Vojna bolnica je dala veoma značajan doprinos počev od aprila 2003. godine kada je vojni službenik
medicinski tehničar Dara Đurić prvi put otišla u DR Kongo. Od tada do danas oko 200 pripadnika Vojne bolnice Niš je uzelo učešće u sanitetskim jedinicama različitog formata i sastava u misijama UN i EU.

Drugi veliki izazov ovih godina je pandemija COVID 19. Vojna bolnica Niš je sledeći preporuke i poštujući propise i naređenja preduzela sve iz domena svoje nadležnosti kako bi se pandemija stavila pod kontrolu. Preduzimaju se sve mere kako bi se najpre zaštitili pripadnici Vojne bolnice i pacijenti koji se u njoj leče, a dala je i svoj nesebični doprinos lokalnoj zajednici kroz rad i lečenje non kovid pacijenata u 2020. godini i u dva navrata kao kovid bolnica i to od 5. decembra 2020. do 2. februara 2021. kada je stacionarno lečeno 142 pacijenta i od 29. marta do 12.
maja 2021. godine kada je lečeno 159 pacijenata sa COVID infekcijom. Osim toga naši lekari i medicinski tehničari bili su angažovani u ispomoć i na VMA i KOVID Bolnicu Karaburma, istakao je u svom obraćanju pukovnik dr Goran Milojković, pomoćnik upravnika za lečenje.

 

Comments are closed.