ZAJEDNO PROTIV STIGME: KAKO MLADI U NIŠU RADE NA PROMOCIJI MENTALNOG ZDRAVLJA?
Šta je to mentalno zdravlje? I da li mladi znaju kome da se obrate u slučaju bilo kakvog problema? Svetski dan mentalnog zdravlja obeležila je i Elektrotehnička škola “Nikola Tesla” u Nišu, uz brojne radionice, testiranje, takmičenja u brzom sklapanju Rubikove kocke, ali i predavanje o važnosti mentalnog zdravlja.
Ove radionice su jako bitne, zbog toga smo mi danas ovde, da održimo naše mentalno zdravlje na što boljem nivou. Mi kao zajednica, kao škola možemo da se obratimo našim profesorima. Ovde u ovoj školi je to na većem nivou, od svih možemo da tražimo pomoć u svakom trenutku, kaže učenik ETŠ “Nikola Tesla”
Šta je zapravo nama cilj – da se deca druže, da se pogledaju, da se prepoznaju prema svojim talentima, da otkriju nešto novo jedni o drugima. Ovo je jako velika škola, mi se puno krećemo, pozdravljamo, a zapravo suštinski ne znamo kako smo, kaže nastavnik sociologije Aleksandra Lazović.
Mislim da je veoma važno da učenici znaju šta je mentalno zdravlje. Mi smo razgovarali sa njima i ovo je bila ideja da bukvalno cela škola bude upoznata sa tim šta sve može. Zato smo hteli da oni budu upoznati sa dostignućima svojih drugara u prošloj godini. Svako dete je posebno u nečemu i može da bude najbolje u nečemu, dodaje nastavnik eletkrotehnike Radmila Mitić.
Učenici su slušali o značaju očuvanja mentalnog zdravlja u okviru predavanja psihologa Anite Cekić. Da li učenici znaju kome mogu da se obrate ako imaju problem?
Ima dece koja su svesna, ali ih je stid, i dalje vlada neka stigma, osećaj sramote. Naš zadatak je da ih u što većoj meri informišemo šta je mentalno zdravlje i da znaju kome da se obrate. Da pokrenemo svest kod omladinaca, objašnjava psiholog Anita Cekić.
Podrška je stigla i iz Kancelarije za mlade Gradske opštine Crveni Krst.
Obeležavanje Svetskog dana mentalnog zdravlja pokrenula je Svetska zdravstvena organizacija 1992. godine, u cilju podizanja svesti o problemima mentalnog zdravlja i njegovom poboljšanju.