TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo Udarne

KAKVA JE HRANA U NARODNOJ KUHINJI?

Kakva je hrana na narodnom kazanu? Dok su neki korisnici zadovoljni što imaju taj, često jedini obrok dnevno, drugi su nezadovoljni količinom i time što kombi sa hranom čekaju na otvorenom. I iz koalicije “Niš, moj grad” apeluju na nadležne da se to promeni. Međutim Sekretar Crvenog krsta Sanja Stojanović naglašava da se poštuju propisani normativi u pogledu kvaliteta i količine hrane, ističući da su praznični periodi omogućili dodatne obroke i da do sada nisu dobili nijednu konkretnu žalbu.

Na punktu u Ulici Vojvode Putnika svakog radnog dana oko 30 korisnika Narodne kuhinje oko 9 sati ujutru preuzima topli obrok.

“Danas preuzimam prženiju, kvalitet hrane je dobar, kaže jedan od korisnika.

“Ja najviše volim pasulj kada ima, a u poslednje vreme ima i salate što je meni omiljeno jelo”, ističe korisnica Narodne kuhinje u Nišu.

Salate ima jer je humanitrna organizacija Crveni krst obezbedila preko donatora pored redovnog kuvanog obroka. Međutim, nisu svi zadovoljni.

To je samo jedan od 12 punktova u gradu koje obilaze radnici Studentskog centra u čijoj kuhinji se i priprema hrana za oko 1000 korisnika, svakog radnog dana tokom cele godine.

Kod Mašinske škole, bubanj, Pasi poljana, Novo Selo, Crvena zvezda, to je kraća ruta, a duža je autobuska stanica, naselja Branko Bjegović, Durlan, Pantelej, Bulevar Nemanjića, Niška Banja, Donja Studenta i Jelašnica”, kaže iz Studentskog centra Niš Zoran Stojanović. 

Pojedini korisnici koji su se obratili koaliciji “Niš, moj grad” se žale na količinu I vrstu hrane koju dobijaju.

Kvalitet hrane je uslovno rečeno podnošljiv, količine nikakva, ali o mesu i da ne pričamo”, objašnjava Midorag Pančić, korisnik Narodne kuhinje. 

Jedan bon obuhvata dve kifle i dve kutlače kuvanog jela koje su male, to nije dovoljno ni za mače, a kamoli za nas”, dodaje Dejan Đorđević, takođe korisnik kuhinje. 

Mi moramo da poštujemo normative u pogledu kvaliteta I količine”, ističe sekretarka Crvenog krsta u Nišu, Sanja Stojanović. 

Jedan bon odnosno obrok obuhvata 500 grama hleba, pola kilograma kuvanog jela koji mora da bude od 1100 do 1300 energetske vrednosti. Mesa ima dva puta nedeljno, a uz pomoć donacija i češće.

S obzirom na novogodišnje i božićne praznike, korisnici su dobili više od normativa, dobili su pojačan mesni obrok, voćni i povrćni kojeg će biti još mesec dana”, objašnjava Stojanović. 

Tokom zimskih dana korisnici se uglavnom žale na hladnoću dok čekaju kombi Studenetskog centra. Iz koalicije “Niš, moj grad” apeluju na nadležne da se to promeni.

Da li će to biti recimo u nekim mesnim kacelarijama ili nekim drugim prostorijama to mora odmah da se reši”, kaže Midorag Stanković odbornik SG Niš.a 

Ipak, tokom prošle godine zvaničnih žalbi za kvalitet hrane i konkretnih predloga za izmenu punkta nije bilo, kažu u Crvenom krstu. Menjaju se samo u Donjoj Studeni i Jelašnici kada putevi nisu prohodni zbog snega, ali korisnici su upućeni u to.

U Centru za socijalni rad ističu da u Nišu trenutno oko 5000 porodica zavisi od socijalne pomoći, a da oko 1000 građana koristi i usluge narodnog kazana.

Projekat Narodne kuhinje na ovakav način se sprovodi od 2014. Godine. Inače, za usluge Narodne kuhinje Grad Niš je u ovoj godini izdvojio 42 miliona dinara, dok je prošle godine taj iznos bio 36 miliona.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com