NA DANAŠNJI DAN OSLOBOĐEN NIŠ U DRUGOM SVETSKOM RATU (VIDEO)
Polaganjem venaca na Spomenik oslobodiocima na Trgu kralja Milana i Spomen-parku Bubanj, obeležen je 14. oktobar – Dan oslobođenja Niša u Drugom svetskom ratu. U SUBNOR-u kažu da su očekivali veći broj okupljenih građana i da je sve bleđa kultura sećanja na žrtve koji su pali za slobodu.
Zbog toga će pokrenuti obnovu zaboravljenih spomenika, simbola stradanja za vreme nemačke okupacije, naročito u seoskim područjima. Iz Skupštine Grada Niša se slažu da mladi ne znaju dovoljno o svojoj lokalnoj istoriji i najavljuju da će pokrenuti inicijativu da se za đake i studente organizuju tribine i edukacije o sećanju na pale borce.
Pre tačno 78 godina, Niš je postao slobodan grad u Drugom svetskom ratu. Uz vojnu muziku položeni su venci na Spomenik oslobodiocima Niša. Ni ceremonija na Trgu kralja Milana nije građane podsetila o kom se prazniku radi.
“Ne znam zašto je 14. oktobar značajan za Grad Niš”, kaže mlađa sugrađanka.
“Ne cenimo dovoljno našu slobodu”, kaže vremešna Nišlijka.
Iz SUBNOR-a dodaju da će pokrenuti inicijativu da se očiste i urede svi spomenici iz Drugog svetskog rata, a naoričito oni na seoskom području. Za bolju kulturu sećanja uključiće se i Skupština Grada Niša.
Na mestu tadašnjeg hotela “Orijent”, a sadašnjeg “Ambasadora” spojile su se bugarske i sovjetske snage. Borba protiv Nemaca odvijala se u Obrenovićevoj ulici, u rejonu Crvenog krsta i Ćele kule. Nakon tri godine, šest meseci i četiri dana okupacije, Niš je končano oslobođen.
Spomenika u znak sećanja na pale borce u Drugom svetskom ratu u Nišu ima na nekoliko lokacija. Postoji i Trg 14. oktobar kod Margera gde je i spomenik posvećen stradalim sovjetskim pilotima.
Spomenik sovjetskim vojnicima je i ispred Logora Crvenog krsta, a bugarskim na Ledenoj steni. Ova spomen kosturnica izgrađena je 1948. godine i u njoj počivaju posmrtni ostaci 2015 poginulih pripadnika bugarskih snaga koji su pred kraj rata bili na našoj strani, tačnije od 5. oktobra 1944. i učestvovali u završnim borbama.
Svečanost povodom oslobođenja Niša nastavljena je pologanjem veneaca na Bubnju koji pored Logora na Crvenom krstu svedoči o tome koliku je cenu Niš platio za slobodu.
***Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima Grada Niša. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.