TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

COVID19 Današnje vesti Društvo Udarne VESTI Zdravstvo

OMIKRON ZVANIČNO U SRBIJI: POTVRĐEN PRVI SLUČAJ OMIKRON SOJA U SRBIJI (VIDEO)

Omikron je i zvanično u Srbij!

Novi soj koronavirusa potvrđen je u Srbiji kod osobe koja je doputovala iz Bocvane.

Ta osoba je ušla sa negativnim pi-si-ar testom u Srbiju. Ali na kontrolnim testovima potvrđeno je da je ta osoba pozitivna na omikron soj koronavirusa.

SEDNICA KRIZNOG ŠTABA U UTORAK

Krizni štab

Sednica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa zakazana je za utorak, 28. decembar, potvrđeno je Tanjugu u vladi.

Sednica će biti održana u utorak u 16 sati.

Sednica Kriznog štaba zakazana je nedugo pošto je potvrđeno da je u Srbiji registrovan omikron soj korona virusa.

ŠTA JE OMIKRON

Omikron soj prvi put je registrovan u Južnoj Africi, a do sada se proširio širom sveta i registrovan je u oko 110 zemalja.

Reč je o visokozaraznom, mutiranom korona virusu koji, kako su pokazala istraživanja, “probija” imunitet i kod vakcinisanih i kod onih koji su preležali “delta” varijantu korone.

Epidomiolozi kažu da je omikron do 10 puta zarazniji od delte, da sve do sada registrovane vakcine pokazuju mnogo manju efikasnost protiv ovog soja, ali prva istraživanja pokazuju da omikron izaziva lakšu kliničku sliku i da je verovatnoća od hospitalizacije manja.

Afrički CDC: Omikron slabiji za 70-80% od delte

Podaci iz Južne Afrike ukazuju da je omikron soj za 70 do 80 odsto slabiji od delta soja, izjavio je danas šef Afričkih centara za kontrolu bolesti (CDC) DŽon Nkengasong, ali je dodao i da ne mora da znači da je u svim zemljama isto.

“Trebalo bi da tumačimo podatke iz Južne Afrike oprezno. Ovo su tek počeci omikrona i u pitanju su lokalni medicinski rezultati”, rekao je Nkengasong, preneo je Rojters.

On je dodao da činjenica kao što je starost treba uzeti u obzir, jer je dobar deo južnoafričke populacije mlađi.

Međutim, već su zabeleženi prvi slučajevi smrti kod zaraženih ovim sojem.

Prvi smrtni slučaj zaražen omikronom u Nemačkoj

Robert Koh institut objavio je danas prvi smrtni slučaj osobe zaražene omikron sojem korona virusom u Nemačkoj.

Premnuli je bio u starosti između 60 i 79 godina, proizilazi iz dnevnog predlega Robert Koh instituta.

Do sada je u Nemačkoj registrovano 3.198 slučaja zaraze omikron sojem.

To odgovara rastu od 25 odsto u odnosu na prethodni dan.

POOŠTRAVAJU SE MERE, OTKAZUJU SE DOČECI NOVE GODINE

U čitavoj Evropi se pooštravaju epidemiološke mere zbog omikrona, jer su brojevi novoregistrovanih slučajeva, čak i u onim zemljama sa visokom stopom vakcinacije, poput Velike Briotanije, prevazišli sve prethodne talase.

Među poslednjima je i Malta koja je danas pooštrila mere ograničenja protiv korona virusa zbog toga što zemlja već drugi dan za redom beleži rekordne brojeve novozaraženih.

Doček Nove godine na otvorenom u prestonici Valeti je takođe otkazan.

Malta je danas registrovala nova 733 slučaja korona virusa , u odnosu na 582 u sredu.

Grčka je zabranila javne proslave povodom Božića i Nove godine, i naložila nošenje maski na otvorenom kako bi pomogla u suzbijanju širenja omikron soja, izjavio je danas grčki ministar zdravlja Tanos Plevris.

Mere će biti na snazi od sutra ujutru, a građani će morati da nose dve maske ili maske koje pružaju visoku zaštitu u javnom prevozu i u supermarketima.

Istovremeno, strani posetioci se “snažno ohrabruju” da urade dva PCR testa nekoliko dana po dolasku.

Grčka je prijavila samo nekoliko desetina slucajeva omikrona od početka meseca.

Grčke vlasti su juče prijavile 5.641 novih infekcija i 69 povezanih smrtnih slučajeva, čime je ukupan broj infekcija od početka pandemije porastao na 1.049.936, a broj umrlih na 20.126.

Sa populacijom od 11 miliona ljudi, Grčka je do sada dala više od 7,3 miliona prvih doza vakcina, a oko 65,7 odsto Grka je potpuno vakcinisano.

Inkubacija kod omikrona traje od tri do pet dana?

Svetska zdravstvena organizacija je procenila da je inkubacija nakon zaraze korona virusom između dva i 14 dana, ali se smatra da je period inkubacije kod omikron soja znatno kraći, od tri do pet dana, preneo je “Indipendent”.

“Nedavne analize Britanske zdravstvene agencije za sigurnost ukazuju da je period između inficiranja i ispoljavanja simptoma kraći kod omikrona nego kod delte”, rekao je britanski ministar zdravlja Sadžid DŽavid.

“Indipendent” dodaje da bi to objasnilo zašto se omikron širi tako brzo i uspešno, jer manji inkubacioni period ne daje mnogo vremena zaraženim da posumnjaju da su inficirani virusom.

To takođe smanjuje šansu da će pozitivan rezultat biti “uhvaćen” na vreme da upozori druge, dajući manje vremena zaraženoj osobi da počne sa samoizolacijom i da spreči širenje omikrona.

Kraći period inkubacije čini virus “mnogo, mnogo, težim za kontrolu”, rekla je epidemiolog Centra za zdravstvenu sigurnost pri univerzitetu DŽons Hopkins, DŽenifer Nuco.

Još jedan aspekat omikrona ga čini težim za otkrivanje od ostalih sojeva, jer su lekari i pacijenti navikli da traže kašalj, visoku temperaturu ili gubitak čula mirisa i ukusa da bi znali o čemu je reč.

Međutim, kod omikrona simptomi su drugačiji i uključuju “grebanje” u grlu, bol u donjem delu leđa, curenje iz nosa, glavobolju, bol u mišićima, malaksalost, kijavicu i noćno preznojavanje.

Aktuelni pokazatelji iz Velike Britanije ukazuju da se pacijenti oporave od omikrona prosečno za pet do sedam dana, iako neki simptomi, poput kašlja i slabosti mogu duže da traju.

Kratak dah je primećen kod ozbiljnijih slučajeva, koji mogu da traju i 13 dana po ozdravljenju.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com