TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo VESTI

Đačke zadruge za bolje društvo: Ministarka prosvete dodelila ugovore o subvenciji

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović dodelila je danas direktorima 36 osnovnih škola u Srbiji ugovore o finansijskoj podršci učeničkim zadrugama.

“Ministarstvo je tu da podrži i osnaži škole da unapređuju vaspitno-obrazovni rad, između ostalog i kroz konkurse i sredstva koja obezbeđujemo. Putem ovog Javnog poziva dodelili smo oko 12 miliona dinara učeničkim zadrugama. Od 2020. do sada 65 miliona”, rekla je ministarka.

Đukić Dejanović je istakla da su škole te koje svakodnevno razvijaju potencijal učenika, jačaju njihovu motivaciju za rad, želju da budu ljudi.

“Uspešni i odgovorni, jer oni su naša budućnost”, rekla je ministarka.

Đukić Dejanović je izrazila veliko zadovoljstvo, jer se na ovaj konkurs, raspisan 25. oktobra, prijavio veliki broj škola sa odličnim projektima.

“Primetno je da škole svake godine imaju sve bolje ideje i da navedenim projektima motivišu i angažuju učenike i razvijaju njihove preduzetničke kompetencije”, kazala je ona.

Domaćin današnje dodele ugovora bila je osnovna škola “Dragojlo Dudić”, a ministarka je naglasila da je reč o školi koja je među prvima osnovala učeničku zadrugu i jedna je od 36 škola kojima su dodeljena sredstva.

Đukić Dejanović je rekla da zadruga, više od redovne nastave, daje mogućnost praktičnog, primenjivog učenja, što pospešuje usvajanje i transfer znanja i razvoj međupredmetnih kompetencija.

“Ministarstvo prepoznaje značaj rada učeničkih zadruga i tome poklanjamo veliku pažnju, jer razvijanje potencijala za preduzetništvo, kao jedne od ključnih kompetencija za celoživotno učenje, integrisano je u strateški i zakonodavni okvir sistema obrazovanja Srbije”, rekla je Đukić Dejanović.

Istakla je da je primetno da sekcije zadruga prate tržišne trendove uvođenjem brojnih informacionih tehnologija u svoj rad.

“Takođe, podstiču razvoj ekološke svesti, svesti o važnosti očuvanja životne sredine kod učenika, kao i značaj društveno korisnog rada. Učeničko zadrugarstvo razvija pozitivan odnos učenika prema radu, povezivanja nastave sa svetom rada, profesionalne orijentacije, kao i ostvarivanje doprinosa uređivanju i razvoju škole, lokalne samouprave i životnog okruženja”, rekla je ministarka.

Na skupu su predstavljeni proizvodi i radovi, koji su nastali angažovanjem učenika u školskim zadrugama, a direktori škola saglasni su u tome da među učenicima vlada veliko interesovanje za ovakvo višeznačajno angažovanje.

Škole će ova sredstva nameniti uglavnom za nabavku opreme za rad učeničkih zadruga i to za rezanje i graviranje predmeta, zatim kuhinje, pekare, štamparije, preradu hrane, ali i projekte kao što je osnivanje radio stanice i razvoj umetničkih talenata.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com