TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo Udarne VESTI

“ I JA SE BORIM” – PODRŠKA DECI OBOLELOJ OD RAKA

U Srbiji godišnje od karcinoma oboli između 300 i 350 dece, kažu u Nacionalnom udruženje roditelja dece obolele od raka. Niš je jedan od 30 gradova u kojima je NURDOR obeležio 15. februar – Međunarodni dan dece obolele od raka. Na ovaj način žele da skrenu pažnju javnosti na prava dece tokom lečenja i potrebu za stalnom podrškom zajednice.

Zeleni baloni u Nišu i ovog 15. februara u znak podrške najmlađim borcima, na Svetski dan dece obolele od raka. Sloganom “I ja se borim” Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka šalje jasnu poruku.

Damjan Jovančić pobedio je leukemiju. Na ovaj datum želi da pruži podršku svima onima koji se bore sa nekom malignom bolešću.

 Ja sam bio veoma mali dok sam se lečio. Imao sam samo 20 meseci. Ja se baš ne sećam podrške, ali sad imam drugare kojima se vratila bolest. Znam da se oni mnogo bolje osećaju kad ih mi podržimo, kada im pošaljemo poruku i kada im napišemo da smo uz njih, kaže Damjan

 

Damjan je sve vreme imao podršku svoje porodice.

Kod leukemije lečenje traje 105 nedelja, to je veoma dug period. Najznačajnije mi je bilo upoznati roditelja čije se dete lečilo i izlečilo. Posle i sve ostalo – psihosocijalna podrška, podrška roditeljima, porodici, deci u svakom smislu, kaže Damjanova majka i član NURDOR-a Sandra Jovančić. 

 

U Srbiji od kancera godišnje oboli oko 350 dece, kažu u Nacionalnom udruženju roditelja dece obolele od raka.

Stopa izlečenja je bliža nekim evropskim stopama. Za leukemiju se smatra da je negde 80 odsto napredovalo. Još nemamo tačne podatke. Nadamo se da će kada kancer registar bude uspostavljen u našoj zemlji, imati tačne podatke i o izlečenju i o broju, kaže Marija Tomić iz NURDOR-a. 

NURDOR deluje na nacionalnom nivou i vodi pet roditeljskih za smeštaj i brigu o oboleloj deci i njihovim porodicama u tri grada – u Nišu, Novom Sadu i Beogradu.

Sada je rekonstrukcija roditeljske kuće u Beogradu, koja treba da primi 12 porodica. Mi želimo da skrenemo pažnju javnosti na prava dece, posebno u bolnici, tokom lečenja i da podrška zajednice bude kontinuirana. Humaniji uslovi lečenja znači da, sem terapija, treba sagledavati lečenje deteta u svim drugim aspektima. Zalažemo se za uvođenje nekih terapija bez boli i da se što više procedura obavlja u anesteziji, dodaje Marija Tomić. 

Međunarodni dan dece obolele od raka je ustanovila 2002. godine Međunarodna konfederacija Udruženja roditelja dece obolele od raka. Od tada se obeležava u 88 zemalja širom sveta.

U Srbiji je ovaj datum postao deo nacionalnog Kalendara javnog zdravlja 2013. Godine.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com