TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo Udarne Zdravstvo

BUDUĆE TATE IPAK NE BI U POROĐAJNU SALU?

Niško porodilište dozvoljava suprugu, venčanom ili ne, da prisutvuje porođaju, osim u periodu kada zbog epidemije nekog virusa to nije bezbedno. Zbog gripa trenutno je takva podrška porodiljima uskraćena, ali između korone i nove epidemiološke situacije uz suprugu je bilo samo devet očeva. Zanimljivo je i da bi neke Nišlijke umesto oca deteta izabrale majku, sestru ili prijateljicu.

Prisustvo oca, člana porodice ili prijatelja na porođaju pozitivno utiče na razvoj deteta i oporavak majke, tvrde iz Svetske zdravstvene organizacije. O pratnji na porođaju na Balkanu se govori i kao o meri kojom se može sprečiti ili umanjiti akušersko nasilje. Međutim, većina žena u Nišu bi pored suruga izbrala nekog drugog člana porodice da bude uz nju tokom porođaja.

“Ja bih pre majku ili sestru”, kaže jedna Nišlijka.

Na internetu je tokom leta 2022. pokrenuta peticija da se ženama u Srbiji obezbedi besplatna pratnja. Konkretno u niškom porodilištu je za sada dozvoljeno samo prisustvo supruga, ali kada nema epidemije. Sada je to nemoguće zbog gripa, ranije zbog korona virusa.

Pre korone, 2019. godine je bilo njih 63 kao pratnja. Međutim, mi idemo na to da ne budu samo supružnici budu pratnja nego neko od člana porodice ili prijatelja koji bi svojim prisustvom pomogao porodilji. Na taj način mislim da bi se povećao broj onih koji bi bili uz trudnice u porođaju, ali smatram da takvih zahteva ne bi bilo previše”, kaže direktor Ginekološkoakušerske klinike UKC Niš Dejan Mitić. 

Istraživanja nevladine organizacije “Centra za mame” pokazuju da žene koje imaju pratnju se osećaju bezbednije na porođaju ali da to nije uobičajena stvar u Srbiji, kako u niškom, tako i u beogradskom porodilištu. Prošle godine, nakon odjavljivanja epidemija korona virusa u Nišu je bilo samo njih devetorica koji su prisustvovali porođaju.

Imam utisak da bi porođaju prisustvo pre rodbinski ženski deo porodilje nego muški, ali ima muževa koji žele da svojoj supruzi daju podršku””, ističe Mitić. 

U zemljama u okruženju, podaci prikazuju da je prisustvo oca ili drugog člana porodice porođaju uobičajena stvar, naročito u Sloveniji, dok su ovakvi slučajevi u Crnoj Gori, Hrvatskoj, kao i u Srbiji sporadični. U Bosni i Hercegovini otac može da uđe u porođajnu salu tek poslednjih pet minuta porođaja. U Nišu ističu da prisustvo oca ne ugrožava rad lekara.

Ni u kom slučaju oni ne mogu da utiču na naš rad, samo mogu da pomognu da porodilja više sarađuje sa nama i da se što pre porodi što se do sada i dokazalo nekoliko puta”, objašnjava Mitić. 

Mitić ističe da će u novoizgrađenom porodilištu koje se najavljuje biti omogućeno da porodilja može umesto oca deteta izabere drugog člana porodice ili prijatelja. Za sada očevi da bi prisustvovali porođaju u niškom prodilištu moraju da prođu obuku u niškom Domu zdravlja.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com