четвртак, октобар 3

SRBIJA BOGATA PRIRODNIM BLAGOM: OTKRIJTE ČUDA JUGOISTOČNE SRBIJE

0
130

Cerjanska i Prekonoška pećina, Stara i Suva planina, Jelašnička i Sićevalka klisura – Jugoistok Srbije je bogat zaštićenim prirodnim dobrima. I upravo je to hteo da prikaže Zavod za zaštitu spomenika Srbije kroz izložbu „Glas Prirode 2“, koja je do kraja oktobra otovrena u Galeriji „Salon 77“ u niškoj Tvrđavi. Sve to povodom 75 godina postojanja i rada Zavoda za zaštitu prirode Srbije.

Zaštićena prirodna dobra Srbije i rad na njihovoj zaštiti, sa posebnim akcentom na prirodnim vrednostima Jugoistočne Srbije – sve to prikazuje izložba „Glas Prirode 2“ u galeriji „Salon 77“ u niškoj Tvrđavi.Pre tačno 75 godina, 30. aprila 1948. godine osnovan je Zavod za zaštitu i naučno proučavanje prirodnih retkosti Narodne Republike Srbije. Danas je to Zavod za zaštitu prirode Srbije – prva institucija u Srbiji kojoj je dato za pravo da proglašava, štiti i sprečava aktivnosti koje mogu ugroziti prirodne vrednosti.

Zato što se Niš i jugoistok Srbije nalaze u jednom od centara biodiverziteta, ne samo Srbije, nego čitave Evrope. To je bio jedan od razloga Kancelarija Zavoda i u Nišu. Veliki je broj zaštićenih prirodnih dobara i u okolini Niša. Kroz izložbu su predstavljena neka od njih.Izabrali su nam prostore koji su nam malo izašli iz vidika. Recimo, Prekonoška pećina, ona je među prvim objektima zaštićena. O njoj ne pričamo, a prelepa je kao geomorfološki objekat i prava riznica artefakata, kaže 

Tu je i Stara planina, park prirode.

Mi smo napravili sutdiju gde je predviđeno da ona bude nacionalni park. To nam je jako važno. Tu je Suva planina, Jelašnička klisura, Sićevačka klisura, gde živi Natalijina ramonda, dodaje Jović. 

Izložba je otvorena do kraja oktobra. Već 26. oktobra biće promovisana knjiga o Cerjanskoj pećini. To je reizdanje dopunjeno novim istraživanjima.

Leave a reply