TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo

KOLIKO IMA KORISNIKA SOCIJALNE POMOĆI?

Više od 5.000 porodica u Nišu zavisi od novčane socijalne pomoći, što je na nivou prethodne godine. Poslednjih nekoliko godina primećuje se trend smanjanja korisnika takve vrste pomoći, kažu u Centru za socijalni rad. To ne znači da nismo siromašni, ocenjuju stručnjaci. Kada se podaci uporede sa minimalnom potrošačkom korpom dobija se zaključak da je stopa rizika od siromaštva u Srbiji oko 20 odsto. Ipak, ova stopa ne pokazuje koliko osoba je stvarno siromašno, već koliko njih ima prihod niži od praga rizika od siromaštva.

U Centru za socijalni rad kažu da više od 10.000 pojedinaca u Nišu zavisi od socijalne pomoći ali da konkretno taj podatak ne ukazuje na to kolika je stopa siromaštva.

Na kraju 2023. godine imali smo 5.203 porodice koje su korisnici novčane socijalne pomoći. U odnosu na prethodne godine od kada pratimo stanje od 2015. godine beleži se trend smanjivanja korisnika ove vrste pomoći, trenutno brojka stagnira”, kaže Lidija Stanković pomoćnica direktora Centra za socijalni rad. 

Postoje razne kategorije korisnika Centra za socijalni rad. Najugorženiji su deca i stara lica bez prihoda koja žive sama. Među korisnicima 51 odsto je onih koji su radno sposobni, a postoje oni koji zbog trenutne bolesti ne mogu da rade. Podaci Centra za socijalni rad pokazuju i da među korisnicima socijalne pomoći 30 odsto njih nema nikakve kvalifikacije. Neki od njih su i u prihvatilištu, jer nemaju trajni smeštaj.

“Prošle godine smo imali 41 korisnika, 28 muškaraca, 13 žena, a neki od njih su bili nekoliko puta. U ovom trenutku samo jedno mesto je slobodno”, kaže Stanković. 

Rešenje je u obrazovanju i merama za zapošljavanje, ocenjuju u Centru za socijalni rad. Inače, stopa rizika od siromaštva u Srbiji predstavlja procenat lica čiji su prihodi niži od praga rizika od siromaštva, koji je u 2022. iznosio 26.509 dinara prosečno mesečno za jednočlano domaćinstvo.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com