TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo Udarne VESTI Zdravstvo

PREKOMERNA SUPLEMENTACIJA MOŽE DA OŠTETI BUBREGE

Više od 850 miliona širom sveta ima neki oblik hronične bolesti bubrega, podaci su na Svetski dan bubrega. Čak i kada bubrezi otkažu više od 90 odsto, simptomi izostanu. Zato je svest o prevenciji i faktorima rizika, ali i o tome kako živeti sa bolešću bubrega važna, kažu nefrolozi. Na rad bubrega mogu da utiču utiču i suplementi koje koriste sportisti. Baš na tu temu Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata organizovao je predavanje na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu.

Statistika je neumoljiva. Poslednjih nekoliko godina više od 850 miliona ljudi ima neki oblik hronične bolesti bubrega. Drugi četvrtak u martu je Svetski dan bubrega, sa ciljem da se ukaže na probleme i mogućnosti lečenja.

Problem sa bubrezima što su vrlo često, i kad se izgubi više od 90 odsto funkcije, bez simptoma, odnosno bez specifičnih simptoma koji bi ukazivali na bolest bubrega. Prepoznavanje bubrežne bolesti u nekom ranom stadijumu najznačajnije za lečenje, ali i za sprečavanje tog progresivnog toka.Poruka bi bila misliti o bolestima bubrega, kaže rukovodilac Klinike za nefrologiju Niš prof. dr Branka Mitić.

Na zdravlje bubrega mogu negativno da utiču suplementi koje najviše koriste sportisti. O tome su lekari Zavoda za zaštitu studenata Niš govorili studentima Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja.

Čini nam se da studenti koji dolaze sa ovog fakulteta najviše koriste suplementaciju. Ne kažem da to ne postoji na drugim fakultetima. Vrlo je rasprostranjeno u celoj mladoj populacij. Nailazila sam na nekoliko slučajeva iz literature gde se bukvalno kod prve doze javljaju neka oštećenja, prvenstveno na bubrezima. Međutim, to su izolovani slučajevi, uglavnom su ti pacijenti koristili još neke dodatne supstance ili su imali prethodno oboljenje bubrega za koje nisu znali, kaže dr Katarina Ranđelović iz Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata Niš. 

 

Kaže da sve potrebne nutritijente možemo da unesemo u svoj organizam putem hrane, što važi i za sportiste.

Ja jesam za suplementaciju, ali treba obratiti pažnju na doze, jer prekomerne doze dovode do problema. Vrlo je važno posavetovati se sa lekarom, sa ljudima koji znaju o suplementaciji, dodaje dr Ranđelović. 

Ja smatram da rekreativcima suplementacija nije uopšte potrebna. Mišljenja sam da putem hrane može sve da se unese. Ko hoće da se usavrši, da bude bolji sportista, možda bi i trebalo nešto da unese, ali mora da se informiše koje su doze potrebne, kaže doktor medicine Ana Mitić. 

Suplementacija je vrlo važna, posebno u vrhunskom sportu. Naravno da se bez nje ne može do nekih značajnijih rezultata. U rekreativnom sportu suplementi nisu presudni. Zato su ovakva predavanja veoma važna da bi studeni i svi ostali imali dovoljno znanja o tome kako se koriste suplementi, koji su štetni, kako utiču na ceo organizam, kaže prof. dr Nemanja Stanković sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Niš.

Prognoze stručnjaka su da će do 2040. godine bolesti bubrega biti peti vodeći uzrok smrti u svetu. Svetski dan bubrega obeležava se na inicijativu Međunarodnog društva za nefrologiju i Internacionalnog udruženja Fondacije za bubreg u više od 100 zemalja sveta.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com